Magiska retreat i Frötuna

Den 2–4 mars samlades vi på vackra Frötuna för tre dagar fyllda av återhämtning, reflektion, närvaro och gemenskap. Det blev dagar som på många sätt rymde allt det vi så ofta längtar efter men sällan ger oss själva fullt ut: lugn, ärlighet, skratt, tårar, vila och utrymme att bara få vara.

Redan från start infann sig en känsla av värme och trygghet. Den vackra miljön, den fantastiskt goda maten och den underbara servicen på plats skapade ett fint utrymme där alla kunde få landa. Mellan samtal, schemalagda aktiviteter och stunder i solen fanns plats både för jobb, reflektion och återhämtning. 

Dag 1

Under vår första mentala incheckning öppnades samtalet upp på djupet. Deltagarna delade sina förväntningar, sitt mående och sina utmaningar, och det blev snabbt tydligt vilken magi som framträder när kvinnor får mötas i en trygg miljö och vågar vara öppna med varandra. Retreatens första dag avslutades med meditativ sång och avslappning tillsammans med Anna Jois — en härlig stund som berörde på djupet och väckte många känslor.

Dag 2

Andra dagen hade vi fokus på välbefinnande och avkoppling. Restorative yoga under ledning av Sara Nilsson, meditation i det mysiga orangeriet, spatid och hamam fanns bland annat på agendan. Några modiga själar tog även ett kallt och uppfriskande dopp i utomhuspoolen. Kvällen bjöd sedan på en lättsam kommunikationsövning som fyllde rummet med många skratt — en fin påminnelse om hur viktigt det är att också få vara lekfull tillsammans.

Dag 3

Den sista dagen inleddes med morgonyoga och fortsatte i ett lugnt tempo med tid för reflektion, arbete, promenader och fortsatta samtal. Retreaten rundades av med en mental utcheckning innan det var dags att resa hem igen — lite mjukare, lite starkare och med nya insikter att ta med sig framöver.

Det som stannar kvar allra mest efter dagarna på Frötuna är känslan av systerskap, närvaro och mod. Modet att stanna upp och att känna. Modet att dela både det lätta och det svåra, och kraften som uppstår när vi gör det tillsammans.

Tack till alla fantastiska kvinnor som var med och gjorde dessa dagar så minnesvärda. Vi kommer att bära med oss den här energin och värmen länge!

 

Vill du vara med på vår nästa retreat? Håll utkik på vår sida för kommande event!

Foto: Beatrix Hygrell